Przejdź do profilu na Facebook.com

Polecam! #1 - Proste i darmowe narzędzie do zrzutów ekranu dla każdego!

Polecam! #1 - Proste i darmowe narzędzie do zrzutów ekranu dla każdego!

Ścieżka nawigacyjna

Proste i darmowe narzędzie do zrzutów ekranu dla każdego!

Treść główna

Krzysztof
Trzos
2015-06-18
Kategoria: Inne

W swoim poprzednim wpisie - Narzędzia, które ułatwią Ci pracę w web developingu - zaprezentowałem Wam w mniej szczegółowy sposób różnego typu aplikacje i dodatki do programów, które ułatwiają mi życie oraz pracę w web developingu. Dzisiejszego dnia chciałbym nieco szerzej opisać właśnie jedną z nich - SnippingTool++. Chciałbym jednak na starcie zaznaczyć, że ten program jest w stanie przydać się KAŻDEMU. Jeśli więc nie jesteś programistą / programistką, to i tak mimo wszystko polecam Ci przeczytać ten artykuł :).

Jak już wspomniałem w podsumowaniu wyżej wspomnianej publikacji, aplikacja ta służy do tworzenia zrzutów całości, bądź tylko części ekranu (tzw. "screenshoty"). Mówiąc najprościej: możemy wygenerować obrazek pokazujący to, co aktualnie mamy na ekranie. Poniżej wymienię kilka prostych przykładów, w których SnippingTool++ by nam się przydał:

  • gdy chcemy zachować jakąkolwiek informację znajdującą się na naszym ekranie;
  • gdy chcemy utworzyć instrukcję użytkowania jakiejkolwiek aplikacji, w której będzie wszystko wyjaśnione "krok po kroku" w formie obrazków;
  • gdy chcemy naszemu zdalnemu klientowi dosłownie wręcz "pokazać" w jakie miejsce na danej stronie internetowej bądź programie należy kliknąć, by wywołać pożądaną akcję;
  • gdy chcemy uwiecznić moment, w którym to skopaliśmy tyłki naszych kolegów / koleżanek w sieci w grę komputerową :D (przykład poniżej).

gra: "Command & Conquer 3: Kane's Wrath", ah... no musiałem :D

Są to tylko najprostsze pomysły, jakie w pierwszej kolejności wpadły mi do głowy. Zastosowań tego typu oprogramowania istnieje o wiele więcej. Dobrze jest więc mieć w zanadrzu takie narzędzie, ponieważ może przydać się każdemu w dowolnej chwili.
Czemu jednak wybrałem akurat SnippingTool++? Myślę, że najłatwiej będzie przedstawić zalety tej aplikacji w formie następującej listy:

  • w pełni darmowa;
  • nie wyświetla żadnych denerwujących reklam;
  • rezerwuje małą ilość zasobów systemu;
  • łatwa w obsłudze - ogarnie ją nawet nie-informatyk :);
  • nie trzeba instalować (wystarczy ściągnąć jeden plik ze strony http://snippingtoolpluspl.us).

Jedynymi mankamentami, do jakich można się przyczepić, jest dostępność tylko w języku angielskim oraz wyłączność na systemy Windows. Patrząc jednak na ilość "plusów", na tą parę minusów można przymknąć oko :).

Wymienione wady stają się jeszcze mniej znaczące, jeśli pod wzgląd weźmiemy liczbę oferowanych użytkownikowi funkcjonalności. Nie jest ich "nie wiadomo ile", lecz osobiście od takiego programu nie oczekuję niczego więcej. Zacznijmy jednak od początku. Po ściągnięciu i włączeniu aplikacji, pojawi nam się ikonka chmurki z dwoma plusami w Tray'u. Po kliknięciu na nią prawym przyciskiem myszy pojawi się lista czynności jakich możemy dokonać:

Menu SnippingTool++ 1 Menu SnippingTool++ 2

Przede wszystkim, SnippingTool++ potrafi zastąpić domyślną opcję zrzutu ekranu oferowaną przez system firmy Microsoft, zapewniając nam równocześnie kilka dodatkowych możliwości. Możemy ją podczepić pod dowolną kombinację klawiszy oraz zdecydować, czy dany screenshot ma jedynie zostać na naszym komputerze, czy automatycznie znaleźć się również i w internecie (w przypadku, gdy chcemy jak najszybciej go komuś pokazać). Jeśli wybierzemy opcję drugą, po chwili uzyskamy link do tego zdjęcia w naszym schowku. Wystarczy go tylko gdzieś wkleić :). Link ten będzie kierował do obrazka, który zostanie wgrany na jeden z dostępnych w programie hostingów zdjęć. W chwili obecnej wspierane są jedynie http://imgur.com oraz http://stppl.us (jeden z nich zaznaczamy w ustawieniach). Ponadto, aplikacja umożliwia podpięcie swojego konta FTP. Po przeprowadzeniu odpowiedniej konfiguracji, SnippingTool++ automatycznie prześle wygenerowane przez nas zdjęcia na wybrany serwer.

Zakładka konfiguracji serwera FTP.

Poza zrzutami całościowymi naszego ekranu, istnieje możliwość "złapania" tylko jakiejś jego części. Do tego służy nam opcja "Snippet". Działa praktycznie tak samo, co wyżej opisane tworzenie screenshotów, lecz z jedną różnicą. Po zaznaczeniu odpowiedniej partii i wygenerowaniu obrazu, program umożliwia nam jego prostą edycję. Możemy wtedy poprawić jego ostateczne rozmiary, dodać jakieś linie, tekst czy figury geometryczne, które np. ułatwią wyjaśnienie klientowi jakiejś widocznej na obrazku funkcjonalności.

Edytor obrazka SnippingToolTakie okienko pojawia się po zatwierdzeniu utworzenia "skrawka".

Gdyby tego było mało, autor postanowił dodać jeszcze jedną funkcjonalność - "Multi Image Uploader". Pozwala ona załadować kilka obrazków za jednym razem. W wyniku czego otrzymamy po dwa linki do każdego z nich. Jeden do ich źródła, drugi natomiast do możliwości ich usunięcia z sieci.

Multi Image Uploader

Podsumowując, przedstawiłem Wam główne funkcjonalności tej aplikacji. Istnieje jeszcze parę pomniejszych, których nie warto dodatkowo opisywać i na siłę zwiększać treści tego wpisu. Jeśli Was zainteresowałem, sami je obadajcie :). Myślę jednak, że jest to na tyle ciekawy program, iż warto po niego sięgnąć. Osobiście, bardzo go cenię. Pomaga mi dość mocno zarówno w tworzeniu wpisów na tym blogu, jak i podczas mojej pracy programistycznej (np. kontakt z klientami lub współpracownikami).

Tak dla przypomnienia, SnippingTool++ można ściągnąć za darmo z następującej strony internetowej:

http://snippingtoolpluspl.us

Dajcie znać jak podobał Wam się ten wpis i co sądzicie o opisywanym narzędziu. Może macie lub znacie jakieś jego odpowiedniki? Komentujcie ile się tylko da ;).
A, jeszcze jedno. Jeśli chcecie być na bieżąco z każdymi treściami przeze mnie zamieszczanymi, polubcie mój profil na Facebooku. Jest to pierwsze miejsce, które aktualizuję o nowe informacje związane z tym blogiem :).

P.S. - SnippingTool++ dostępny jest w chwili obecnej pod numerem wersji 6.4.0. Ja natomiast używam go już od 4.3.2. Dla porównania, w jaki sposób aplikacja ta się rozwija, dodam poniżej link, skąd będziecie mogli pobrać tą starszą wersję.

LINK DO WERSJI 4.3.2

Załączniki

Komentarze

Dodaj komentarz

loading...